زعفران را بیشتر بشناسیم

خواص درمانی زعفران

خواص دارويي و درماني زعفران توسط بزرگاني چون زكرياي رازي، ابن سينا، ابوريحان بيروني و دانشمندان قرون گذشته مورد بررسي قرار گرفته است و جهت درمان يرقان، تقويت كبد، آرامش اعصاب و تقويت قواي جسمي و جنسي تجوير مي شده است. گفته مي شود، زعفران در تركيب معجون هاي مفيد براي تقويت ذهن و حافظه موثر است و موجب تقويت اعصاب مي گردد. مصرف شربت و چاي زعفران خستگي را برطرف نموده و نشاط آور مي باشد. امروزه ثابت شده است ، كروسين (Crocin ) كه يكي از اجزاء قابل استخراج توسط الكل در زعفران مي باشد در درمان بيماري هاي ضعف يادگيردي و حافظه موثر است. در تحقيقي كه اخيراً در دانشگاه فوكواكای ژاپن انجام گرفته، ثابت شده است كه ضعف يادگيري و حافظه در موش كه توسط الكل ايجاد شده به طور قابل ملاحظه اي در حضور كروسين تقليل مي يابد. در اين تحقيق مشاهده و نتيجه گيري شده است كه اختلالاتي نظير آلزايمر و پاركينسون كه در ارتباط مستقيم با سيستم اعصاب مركزي مي باشند و موجب بروز ضعف حافظه در بيماري آلزايمر و اختلالات حركتي در بيماري پاركينسون مي شود با تزريق منظم و دز مناسب از كروسين استخراج شده از زعفران از بروز اين گونه اختلالات در سنين پيري و كساني كه مستعد اين بيماري به دليل مسايل وراثتي هستند به طور قابل ملاحظه اي جلوگيري مي كند . زعفران خواص ضد سرطاني داشته و موجب تقويت قلب و معده مي گردد.

زعفران گیاه ضد افسردگی

بر اساس تحقیقات نتیجه گرفته شده است که زعفران دارای خواص ضد افسردگی است و این در حالی است که بر اساس طب سنتی به زعفران خواص فرح بخشی و خنده آوری نیز نسبت داده اند . بر طبق نتایج این تحقیقات استفاده از زعفران در غذا و نوشیدن حداقل یک فنجان چای زعفرانی برای تمدد اعصاب توصیه می شود. همچنین زعفران افزایش دهنده ی تمرکز حواس است و در پیشگیری از آلزایمر و پارکینسون موثر می باشد .

زعفران عامل پیشگیری از کاهش دید در سالخوردگی :

بر اساس تحقیقات مرکز دانشگاهی ایتالیا زعفران در تنظیم کارکرد سلول های بینایی موثر است و سلول های بینایی را در مقابل آسیبها محافظت می کند و از پیشرفت بیماریهای چشم جلوگیری می کند و موجب احیای سلولهای آسیب دیده چشم می شود . زعفران در درمان اختلالات لکه زرد شبکیه که در سنین سالخوردگی ایجاد می شود موثر است . مصرف زعفران در رژیم غذایی از پیشرفت بیماریهای ژنتیک چشم جلوگیری می کند و به همین علت مصرف متعادل آن به سالخوردگان و افراد مبتلا به بیماری های چشم توصیه می شود .

پیشگیری از علائم کم خونی

زعفران می تواند به عنوان یک افزاینده ی انرژی موثر عمل کرده و با افزایش گردش خون متابولیسم بدن را هم بیشتر کند . وجود مقادیر زیادی از آهن در زعفران یعنی این که این گیاه می تواند مقدار گلبول های قرمز خون را افزایش دهد و در نتیجه موجب بیشتر شدن گردش خون و اکسیژن رسانی به سیستم های اندامی برای سوخت و ساز سالم تر و پیشگیری از علائم کم خونی شود

خواص زعفران برای استخوان

از خواص زعفران برای استخوان چه می دانید ؟ بعضی از مواد معدنی و ترکیبات ارگانیک موجود در زعفران ، موجب جذب بیشتر و بهتر مواد مغذی به ویژه کلسیم می شود . با افزایش میزان کلسیمی که بدن ما می تواند از طریق غذا جذب نماید ، شانس بهتری در تقویت تراکم مواد معدنی استخوانمان و در نتیجه پیشگیری از بیماری هایی چون پوکی استخوان از سایر بیماری های مربوط به بالارفتن سن خواهیم داشت .

تسکین درد

تسکین درد یکی دیگر از خواص زعفران ، این داروی طبیعی بشر ، است .ترکیبات متغیر سافرانال موجود در زعفران به عنوان آرام بخش و مسکن برای خیلی از بیماران عمل می کند . این تاثیر آرامش بخش ، می تواند به تسکین درد ، کاهش اضطراب و استرس ، بهبود عادات خواب و به طور کلی آرامش ذهن و جسم کمک کند که همیشه یک اتفاق خوب است .

لطافت و زیبایی پوست

در فصل زمستان گاهی پوست افراد خشک و تیره رنگ می شود . شما می توانید برای بازگرداندن لطافت و زیبایی پوست خود از ترکیب زعفران و عسل استفاده کنید . چند رشته زعفران را به یک قاشق عسل اضافه کنید . آنها را با هم ترکیب کنید و به پوست صورت بزنید . بعد از 15 تا 20 دقیقه پوست خود را بشویید .این ماسک را به مدت دو هفته روزی یک بار تکرار کنید . ویژگی آب رسانی عسل و درمان کنندگی زعفران ، گردش خون را در پوست بهبود می بخشد و درخشندگی را به پوست باز می گرداند .

چکیده عنوان این مطلب : خواص دارویی زعفران چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.