زعفران را بیشتر بشناسیم

رنگ زعفران قائنات و عطر زعفران قائنات ( خراسان : مشهد : قاینات )

عطر و رنگ زعفران قائنات

زعفران قائنات رتبه اول از نظر کیفیت را نه تنها در ایران بلکه در جهان از آن خود دارد از این رو شناخت رنگ و عطر زعفران قائنات مساله ای بسیار مهم است.

هرقدر کلاله های گل زعفران درشت تر و ضخیم تر باشد، قدرت رنگ دهی بیشتری نیز دارد. عامل عطر و طعم و رنگ زعفران نیز مربوط به کاروتنوئید های موجود در کلاله های قرمز رنگ زعفران است. تحقیقات نشان داده است عطر، بو و قدرت رنگی زعفران منطقه قائنات که گاهی به قاین یا قاینات نیز شناخته می شود، نسبت به زعفران سایر مناطق بیشتر است.

عطر زعفران

شایان ذکر است هر چقدر کیفیت زعفران بیشتر باشد، میزان تولید رنگ زعفران نیز بیشتر خواهد بود به طوری که با حل کردن مقادیر بسیار کم از آن، رنگ قرمز پر رنگ و خوش رنگی به دست خواهد آمد.

شناسایی رنگ زعفران اصل

یکی از روش های آزمایش اصالت زعفران با آب سرد را هم برایتان بگوییم. برای این کار باید چند رشته از زعفران را بردارید و در آب سرد بگذارید. هم زعفران اصل و خالص و هم زعفران تقلبی به آب رنگ می‌دهند. اما داستان از این قرار است که زعفران تقلبی به سرعت به آب رنگ می‌دهد. اما زعفران اصل به کُندی، ردی طلایی از خود در آب باقی می‌گذارد. مثلا برای یک فنجان آب، حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا تمام محتویاتش در اثر وجود زعفران، رنگی شود.

لینک پیشنهادی ما : خواص دارویی زعفران

شناسایی بوی زعفران اصل

درخصوص بوی زعفران قائنات باید بدانید که زعفران‌ اصل دارای بو و رایحه‌ای قوی و شدید است. پس اگر زعفرانی خریدید که بوی آن چندان قوی نبود باید در اصالت آن هم شک کنید. تلفیق بوی عسل و یونجه را به عنوان رمزی برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی برای خود قرار دهید.

در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر درباره عطر زعفران قائنات یا رنگ زعفران قائنات می توانید با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.