زعفران را بیشتر بشناسیم

چرا قیمت زعفران تغییری نمی کند ؟

عطر زعفران

سوالی که در ذهن بسیاری از خریداران و فروشندگان زعفران این روزها نقش بسته است این است که چرا نمودار قیمت زعفران تغییری نمیکند.

باید بیان کرد با توجه به تعطیلات بوجود آمده از شیوع همه گیری کرونا و کاهش قدرت خرید خانواده ها، تقاضا برای خرید در بازار داخل کشور دچار افت زیادی شده است و بدون شک پس از خاتمه این بیماری شاهد تقاضای بیشتر و افزایش نرخ در نمودار قیمت زعفران خواهیم بود.

تغییر قیمت زعفران

همچنین باید عنوان کرد که با توجه به شرایط خشکسالی و مقرون به صرفه نبودن هزینه‌ های تولید با قیمت محصول، کشاورزان رغبتی به کشت زعفران ندارند که اگر دولت اقدام جدی برای افزایش نرخ محصول در راستای حمایت از کشاورزان نداشته باشد، به دلیل عدم رغبت تولیدکننده با افت تولید روبه‌ رو  نیز مواجه خواهیم شد.

شایان ذکر است که زعفران در شهرستان‌های قائنات ، تربت حیدریه، زاوه، خواف، تربت جام، تایباد، باخرز، گناباد، سبزوار، ششتمد، نیشابور، بجستان، قوچان، چناران، کلات، کاشمر، خلیل‌آباد و مشهد در استان خراسان رضوی،  فردوس، بشرویه، سرایان و بیرجند در استان خراسان جنوبی، شهرستان‌های فاروج و شیروان در استان خراسان شمالی، شهرستان استهبان استان فارس و به تازگی در استان‌های اصفهان (نطنز)، استان کرمان (زرند) ، (کوهبنان) ،تهران، سمنان (شاهرود)، لرستان، قزوین، اردبیل؛ هشجین، برندق، هشی، زنجان و استان آذربایجان شرقی کشت می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *