زعفران را بیشتر بشناسیم

چه نوع زعفرانی بخرم؟

زعفران

چه نوع زعفرانی بخرم؟چه برندی برای خرید مناسبه؟ زعفران اصل از کجا بخرم؟ اگر به دنبال زعفران اصل قاینات به صورت مستقیم از کشاورز با کیفیت تضمین شده هستید به سایت طلای سرخ مراجعه نمایید و زعفران را به صورت عمده یا جزئی مستقیم از پایتخت طلای سرخ جهان(قاینات) سفارش دهید.

 در ادامه به بررسی سه نوع زعفران درجه یک پرخرید در بازار می پردازیم که نظرات خریداران این زعفرانها را بررسی کرده ایم.

معیارهای خرید زعفران

برای خرید زعفران تنها سه معیار وجود دارد که هنگام خرید باید به آن توجه کنید:

  1. همه رشته های زعفران (کلاله ها) قرمز باشند (رنگ دیگری نباشد).
  2. رشته های زعفران باید هنگام لمس کردن خشک و شکننده باشند.
  3. عطر و بوی زعفران که تازه و غلیظ است و نباید نم کشیده باشد.

 

زعفران یک ادویه پیچیده برای پرورش دادن است. برای تهیه 500 گرم از این ادویه، حدود 50000 گل نیاز است. برداشت آن نیاز به نیروی کار ماهر زیادی دارد.

به دلیل اینکه زعفران باید در اوایل صبح و قبل از طلوع خورشید برداشت شود. پس از باز شدن گل پس از طلوع خورشید، به دلیل اشعه های مضر خورشید و گرد و غبار گل آن شروع به پژمردن می کند. که این مساله باعث تغییر ساختار شیمیایی زعفران می شود. و به همین دلیل برداشت زود هنگام انجام می شود. به دلیل نیاز به نیروی کار ماهر و فضای عظیم زراعی با خاک و آب و هوای مناسب، زعفران گران می شود.

کیفیت زعفران از انتخاب پیاز مناسب شروع می شود. تولیدکننده باید در انتخاب پیاز دقت بیشتری کند. اندازه پیاز زعفران اولین شاخص کیفیت محصول است. علاوه بر این، آب و هوای مناسب و کیفیت خاک نیز عوامل مهمی برای کیفیت زعفران است. ایران مکان مناسبی برای پرورش زعفران است. و ایران بزرگترین صادرکننده زعفران است.

چه نوع زعفرانی بخرم؟

انواع زعفران

انواع زعفران

نگین

در خانواده نگین، این نوع زعفران کوتاه ترین طول را دارد و روی رشته های خود بخش های خیلی کمی از رنگ نارنجی دارد. از سوی دیگر، در مقایسه با زعفران پوشالی و دسته ای، بو و طعم بسیار خوبی دارد.

 نگین ممتاز

این نوع زعفران بهترین، کمیاب ترین، و گران ترین نوع زعفران است. طول رشته های آن 2-3 سانتی متر و رنگ آن کاملا قرمز خواهد بود. رشته ها به طور متقارن بریده می شوند طوری که نمی توانید هیچ رنگ نارنجی یا خاکستری متمایل به سفید در رشته های آن پیدا کنید. رشته ها بلند و با غلظت کامل هستند. به طوری که می توانید حداکثر بو و طعم را بدست بیاورید.

سوپر نگین

نوع سوپر نگین دومین نوع از نظر کیفیت است. این نوع زعفران نیز کاملا قرمز رنگ است و هیچ طرح موج داری روی آن نیست. هیچ رنگ نارنجی یا خاکستری مایل به سفید روی رشته های آن پیدا نمی کنید. در مقایسه با سوپرنگین ممتاز، این نوع طول کوتاه تری دارد. طول آن حدود 1 الی 2 سانتی متر خواهد بود.

زعفران دسته یا دختر پیچ

زعفران دسته ای ابوشیبا است. در حقیقت، پایین ترین درجه از زعفران است. در مقایسه با چهار نوع بالا، ابوشیبا طولانی ترین زعفران است که معمولا به صورت دسته ای تهیه می شود. طول زعفران دسته ای حدود 3-6 سانتی متر خواهد بود. رشته های این نوع زعفران رنگ قرمز کمتری دارد و بیشتر رنگ نارنجی و خاکستری مایل به سفید در پایین آن دارد.

پوشال

در مقایسه با سه زعفران بالا، پوشال درجه های پایین زعفران است. در مقایسه با زعفران نگین قسمت های نارنجی بیشتری دارد. طول هر پوشال حدود 2-3 سانتی متر است و معمولا طرح موجی دارد. سطح غلظت زعفران در مقایسه با سه نوع بالا، کمتر خواهد بود.

چه نوع زعفرانی بخرم؟

مطالعه مطالب زیر را نیز از دست ندهید.

نحوه تشخیص زعفران اصل و تقلبی

تشخیص زعفران با کیفیت

خرید زعفران مرغوب

نحوه شناسایی زعفران اصل

خرید یک ادویه گران قیمت مانند زعفران همیشه باید ارزش هزینه کردن را داشته باشد. پیدا کردن زعفران اصل/خالص در بازار بسیار مهم است. راهنمای خرید زعفران توضیح می دهد که چند راه ساده برای شناسایی اصالت زعفران در بازار وجود دارد. متداول ترین روش آزمایش با آب گرم است.

فقط چند رشته از زعفران را داخل آب گرم بریزید و تغییر رنگ آن را بررسی کنید. اگر رنگ آب بلافاصله به رنگ زرد تغییر کرد، در این صورت زعفران خالص نیست. زیرا زعفران اصل همیشه خیلی آهسته رنگ پس می دهد. در زعفران خالص بعد از 5 دقیقه می توانید به آب با رنگ زرد طلایی برسید.

زعفران اصل

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *