زعفران را بیشتر بشناسیم, مطالب سایت

افزایش و نوسان قیمت زعفران از تیر تا آبان 1402

قیمت زعفران 1402

دلایل گران شدن زعفران در تیر ماه 1402 چیست ؟

از شروع هفته دوم تیر ماه تقریبا شاهد نوسانات قیمت زعفران بودیم و کم کم مسیر رشد خود را پیدا کرد و از 10 ام تیر ماه این روند افزایشی شدت گرفت و روزانه قیمت زعفران بالا و بالاتر می رفت تا جایی که در این افزایش قیمت زعفران امروز 18 تیر 1402 زعفران نگین بورسی به مرز 43 میلیون هم رسید و این در حالی است تقاضا زیاد است و عرضه کم و انتظار می رود این روند افزایشی هنوز هم ادامه دار باشد، اما هیچ استدلالی این بازار بی ثبات زعفران نمی پذیرد .

( ویرایش شده در تاریخ 17 مرداد 1402 همانطور که در این مطلب گفته شد افزایش قیمت از نیمه تیر ماه آغاز و دقیقا تا به امروز هر روز شاهد رشد پلکانی قیمت زعفران بودیم تا جایی که امروز زعفران سوپر نگین اتویی تا 49 میلیون در بازار خرید و فروش می شود، احتمال اصلاح قیمت و ثبات قیمت تا فصل برداشت روی همین رنج قیمت می رود ، و از طرفی با توجه به احتمال کاهش برداشت در سال زراعی 1402 احتمال افزایش قیمت زعفران بر خلاف سال های گذشته در فصل برداشت هست.  )

علی حسینی عضو شورای ملی زعفران امروز 3 مهر با بیان اینکه برداشت نوبرانه زعفران از 10 مهر تا 15 مهر آغاز می شود افزود : پیک برداشت زعفران از 5 آبان به بعد است و همواره قیمت واقعی زعفران همراه با پیک برداشت تعیین می شود.

مطلبی در تاریخ 29 شهریور 1402 در خصوص پیش بینی قیمت زعفران در شروع فصل 1402 منتشر شده است که با کلیک بر روی لینک جزئیات آن که مربوط به میزان تولید زعفران در سال های گذشته و پیش بینی تولید زعفران در سال 1402 است را مشاهده خواهید کرد ، و همچنین در این مطلب قیمت جدید زعفران در تاریخ 3 مهر 1402 توسط علی حسینی عضو شورای ملی زعفران اعلام شده است ( در سال 1400-1401 میزان بارندگی  119 میلی متر بود که تولید زعفران به شدت کاهش یافته و به 150 تن رسید )

قیمت زعفران

( ویرایش شده در تاریخ 21 مرداد 1402 با اینکه از اواخر هفته قبل یعنی 18 روند افزایشی قیمت زعفران متوقف شده بود و بازار در روز چهارشنبه 18 مرداد میل به ریزش داشت با اعلام خبر توافق ایران و آمریکا که بر اساس توافق صورت گرفته 5 نفر از زندانیان ایرانی در آمریکا و پنج نفر از زندانیان آمریکایی در ایران تبادل خواهند شد ، همچنین 6 میلیارد دلار از پول های بلوکه شده ایران در کره جنوبی به همراه 4 میلیارد دلار از وجوه ایران در بانک TBI عراق آزاد خواهد شد ، انتظار می رفت که قیمت زعفران در شنبه 21 مرداد افزایشی باشد و همینطور هم شد و قیمت زعفران افزایشی ناچیزی داشت )

از مهمترین دلایل افزایش قیمت زعفران کاهش عرضه و افزایش تقاضا است به همین دلیل در بورس زعفران صف خرید رخ می دهد و افزایش قیمت زعفران را به همراه دارد.

از طرفی زعفران داران انتظار دارند که زعفران هنوز به قیمت بالاتری برسد، زعفران خود را به بازار عرضه نمی کنند، و کمبود موجودی و افزایش قیمت اتفاق بیفتد.

دلیل تجربی افزایش قیمت زعفران

دلیل دیگر افزایش قیمت زعفران با توجه به شواهد و تجربه نشان داده است که زعفران هر ساله در فصل برداشت ، قبل عید ، اردیبهشت و تیر ماه تغییر قیمت و روند دارد، و امسال هم از این امر مستثنا نبوده و شاهد افزایش قیمت بودیم.

مورد دیگر احتمال کاهش تولید زعفران در سال زراعی پیش رو ( پیک اصلی تولید زعفران از 5 آبان 1402 ) است که به دلیل یخبندان زمستان 1401 که دمای هوا به منفی 28 درجه زیر صفر هم رسید و گرمای  شدید و کاهش بارندگی در بهار و گرمای شدید تابستان به احتمال بالا آسیب جدی به پیاز زعفران زده و کاهش تولید را به همراه خواهد داشت. و کارشناسان احتمال کاهش تولید سال زراعی جدید را پیش بینی کرده اند.

قیمت انواع زعفران امروز چند است ؟

خرید زعفران اتویی

برای اطلاع ازقیمت زعفران امروز 30 آبان 1402 روی لینک بالا کلیک کنید ، نگین های پارسالی بین 58 تا 61 میلیون معامله می شود ، نگین های امسالی از 62 تا 67 و پوشال بین 53 تا 56 و همچنین رنج قیمت زعفران دسته از 46 تا 49 تومان، وضعیت بازار یم هفته ای هست ثابت و کاهشی بود و به دلیل کمبود نقدینگی بازار رونقی ندارد ، و به دلیل موعد چک های پاکرگر ها و تسویه پایگاه ها زعفران زیادی وارد بازار می شود و چون نقدینگی پایین است به قیمت های پایین خریداری می شود، انتظار رنج شدن قیمت ها در همین محدوده تا پایان آذر می رود ، و

بعد از آن انتظار می رود.   برای اطلاع دقیق و لحظه ای انواع زعفران (سوپرنگین اتویی – نگین – پوشال – سرگل – دسته و ریشه ) روی لینک تیتر بالا کلیک کرده تا قیمت آپدیت روز زعفران را مشاهده کنید ،و  همچنین شما می توانید از همان صفحه  برای خرید زعفران پایین تر از قیمت بورس از سایت طلای سرخ اقدام کنید.

از بازار زعفران چه خبر؟!

(به نقل از فعال بورس آتی سرکار خانوم حمیده صادقی)

۱۴۰۲/۰۴/۲۱  چهار شنبه   ساعت ۱۳:۰۰

امروز نماد های زعفرانی در گواهی سپرده بالای عدد ۴۱ هزار تومان بودند. حجم‌ معاملات حدود ۱۵۳ کیلوگرم که نسبت به دیروز بالاتر بود با ارزش تقریبی حدود ۶۰ میلیارد ریال معامله شد.
گواهی نگین وحدت جام با ۹۴ کیلوگرم نماد ممتاز بود.

نماد های نفیس ٫بدیعی٫روستا و گلیران تا این لحظه بدون معامله بودند.

صندوق های نهال با ۱/۵۳- درصد و سحر خیز با ۲/۰۴- درصد کاهش قیمت مثل روز گذشته قرمز بودن ولی همچنان کمتر از ارزش ذاتی خود معامله میشوند.

کشاورزان عزیزی که قصد فروش زعفران خود را دارند تیر ماه بهترین زمان فروش زعفران است و هر ساله قیمت زعفران رشد قابل ملاحظه ای داشته است، و اکنون قیمت زعفران به بالاترین سطح  قیمتی خود در امسال رسیده و زمان مناسبی برای فروش زعفران به حساب  می آید.

قیمت زعفران در ماه آذر 1402

قیمت زعفران آذر

قیمت زعفران آذر 1402

در ماه آذر 1402 همچون سال های دیگر قیمت زعفران افزایشی نداشته و رنج بوده است ، چون معمولا ماه بعد از برداشت است و تزریق و عرضه زعفران به بازار زیاد است ، همینطور که در در تصاویر بالا مشاهده می کنید از اول آذر قیمت ها مقداری نزولی شد و از نیمه آذر قیمت ثابت شده است ، و احتمال اینکه این قیمت رنج باقی بماند هنوز وجود دارد ولی در کل شرایط برای رشد قیمت و افزایش محیا است.

روند افزایش قیمت زعفران تا کی ادامه خواهد داشت؟

درباره قیمت بازار زعفران پیش بینی درستی نمی توان داشت و مهمترین عامل تعیین کننده قیمت زعفران میزان تولید است که در تعیین قیمت در فصل حرف اول را می زند و عامل دیگر مافیای زعفران هستند که در مقاله ای کامل به اینکه مافیای زعفران کیست به آن پرداخته ایم و مورد بعد اخبار و سخنرانی های منتشر شده از سوی شرکت ها و اشخاص مهم هست که بر روی قیمت زعفران و نوسانات آن تاثیر گذار است.

همانطورکه گفته شد مهمتریت عامل افزایش و یا کاهش قیمت زعفران میزان تولید است ، و امروز که این مطلب ویرایش می شود ، اواخر آبان ماه هست و تقریبا بیشتر مناطق خراسان رضوی به پایان برداشت رسیده و مناطق خراسان جنوبی و قائنات در حال برداشت است، که کاهش تولید حداقل 40 تا 60 درصدی احساس می شود ، و این کاهش تولید قیمت قطعا در دراز مدت و با کمبود زعفران و افرایش قیمت شدید زعفران خواهد انجامید، ولی اکنون قیمت ها زیاد افزایشی نداشته به دلیل فصل برداشت اما پله پله شاهد رشد قیمت زعفران خواهیم بود، ولی در یک ماه اخیر بازار افزایش چشمگیری نخواهد داشت.

در صورت نیا به مشاوره در خصوص قیمت زعفران و تامین زعفران در فصل برداشت مجموعه طلای سرخ در قائنات و مشهد پایگاه های توزیع و فراوری زعفران دارد و قادر به تامین روزانه حجم بالای زعفران تولید روز می باشد  برای اطلاعات بیشتر با شماره بالا تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *