مطالب سایت

مراحل کاشت پیاز زعفران در خانه و نگهداری از آن

کاشت زعفران در خانه

اگر قصد کاشت زعفران در منزل دارید با ما همراه باشید

در این مطلب از سایت طلای سرخ به کاشت زعفران در خانه پرداخته می شود.

اما برای این کار چه شرایطی مورد نیاز است:

گلدان مناسب : سعی کنید گلدان از جنس سفالی و نسبتا بزرگ باشد. همچنین دارای سوراخهای بزرگی در ته گلدان برای زهکش باشد تا آب اضافی به راحتی خارج شده و زهکشی به خوبی صورت گیرد.

درون گلدان را با خاک مناسب شامل مخلوطی از خاک باغچه به همراه مقداری کود پوسیده دامی یا ورمی کمپوست پر نمایید.

گلد‌ان خود را به پنج قسمت، تقسیم نموده و د‌ر هر قسمت، حد‌ود‌ پنج پیاز با عمق ۱۰ سانتی‌متر بکارید.
‌ پیازهای زعفران را رو به بالا با فاصله ۳ سانتیمتر از هر طرف بچینید.
بهتر است پیازهای زعفران را به فاصله ۳ سانتی متر در گلدان گذاشته و حداقل ۱۰ سانتی متر روی آن خاک بریزید.

پیشنهاد ما برای شما : خرید پک 30 عددی پیاز زعفران قاینات بهمراه آموزش کاشت در گلدان

محل قرار دادن گلدان زعفران

توجه داشته باشید، از زمان کاشت پیازها تا قبل از اولین آبیاری بهتر است گلدان ها در مکان خنک و کم نوری قرار دهید. ولی بعد از آبیاری، گلدانها را در زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید. قرار دادن گلدانها در پشت بام یا بالکنها میتواند برای رفع احتیاجات گیاه مفید باشد.

گلدانها را می توانید تا آخر بهار آینده در همین محل قرار دهید. تنها تابستان گلدانها را به مکان خنک تر و کم نور منتقل کرده و دوباره با آبیاری مهرماه به مکانی با تابش مستقیم خورشید برمیگردانیم.

گل های زعفران ماندگاری زیادی ندارند، بنابراین توجه داشته باشید، گلهای روییده شده را در یکی دو روز اولیه رشد، برداشت کنید زیرا بعد از ۳ الی ۴ روز پژمرده می شوند.

 

آفات و مشکلات
زعفران بسیار مستعد ابتلا به ویروس است که می‌تواند باعث نابودی گیاه، عدم رشد جوانه‌ها و راه راه و موزاییکی شدن گیاه شود. متأسفانه هیچ درمانی برای بیماری‌های ویروسی وجود ندارد. اولاً که در انتخاب پیاز سالم دقت کنید و پیاز را از مراکز کشاورزی مطمئن تهیه کنید و دوم اینکه در صورت مشاهده هر یک از علائم ویروسی  در گیاهان، به‌سرعت گیاه آلوده را از خاک دربیاورید و دور بیندازید تا بقیه گیاهان آلوده نشوند.

دو مورد از مشکلاتی که برای کاشت زعفران در خانه ممکن است پیش آید:

پوسیدگی پیاز زعفران
بزرگ‌ترین مشکلی که ممکن است با آن روبه‌رو شوید خورده شدن برگ‌ها یا پیاز و ریشه به وسیله آفت‌ها است. برای مبارزه با آفات می‌توانید از سموم سیستمیک مخصوص هر آفت استفاده کنید.

حتی ممکن است جانورانی مانند خرگوش‌ها، موش خرما و … پیاز را از خاک دربیاورند یا قسمتی از گیاه را بخورند. برای دور نگه‌داشتن این جانوران اسپری‌ها و سموم بازدارنده‌ای در فروشگاه‌های لوازم کشاورزی موجود است .

کاشت پیاز زعفران

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *