مطالب سایت

طریقه کاشت زرشک در خانه و روش نگهداری از آن

کاشت زرشک در خانه

کاشت زرشک در خانه به وسیله کاشت بذر، کاشت پاجوش یا قلمه زدن گیاه امکانپذیر است. خاک لومی آهکی، نور مستقیم خورشید، دمای 15 تا 20 درجه سانتیگراد و هفته ای یک بار آبیاری، از شرایط نگهداری و پرورش بوته زرشک است.

نگهداری و کاشت زرشک در خانه در بیشتر مناطق کشور ما امکان پذیر است و احتیاج به تجهیزات و وسایل خاصی ندارد. در این آیتم و آیتم های بعدی با طریقه کاشت زرشک در خانه و شرایط نگهداری و پرورش این گیاه زینتی – دارویی آشنا خواهیم شد…

دما

دمای مناسب برای پرورش زرشک حدود ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتی گراد می باشد. رشد قابل توجهی در ماه فروردین و اردیبهشت دارد. برای گلدهی به دمای ۱۹ تا ۲۳ درجه سانتی گراد نیاز دارد. دمای ۷ تا ۱۱ درجه سانتی گراد دوره خواب گیاه می باشد. زرشک نسبت به زمستان مقاومت لازمه را دارد.

نور

زرشک به بیش از ۱۲ تا ۱۴ ساعت نور در طی روز نیاز دارد.

خاک

برای کاشت زرشک از خاک آهک دار با بافت لومی-شنی، لومی و شنی-لومی استفاده می شود. میزان اسیدیته مناسب برای خاک این گیاه برابر با ۹ می باشد.

توصیه ما : خرید زرشک پفکی 

این گیاه مقاومت خوبی در برابر شوری خاک یا آب دارد و قادر به تحمل این شوری در حد EC حدود ۵.۵ میلی موس می باشد.

آبیاری

زرشک در برابر کم آبی تحمل پذیری خوبی دارد اما اگر به دنبال تولید زرشک های گوشتی و بزرگ هستید، به آبیاری آن توجه کنید. در کاشت زرشک آبیاری را هر ۱۰ تا ۱۲ روز یک بار انجام دهید. نوع شرایط آب و هوایی و خاک در زمان آبیاری دخیل می باشند.

 

گونه زرشک نیز در میزان آبیاری تاثیر گذار است. گونه ای زرشک در آرژانتین به ۱۲۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی متر و گونه ای دیگر به ۱۵۰ تا ۲۷۰ میلی متر بارندگی نیاز دارد.

زرشک بدون هسته از نیاز آبی کمی برخوردار می باشد. همین موضوع باعث شده کاشت زرشک در نواحی از خراسان به عنوان یک تجارت دنبال شود.

کشاورزان در سال های خشکسالی نیز در طی تابستان سه بار آبیاری را انجام می دهند. اگر به دنبال محصول بیشتر هستید، باید آبیاری منظم را بعد از ریختن گلبرگ های گیاه تا یک یا دو هفته قبل از برداشت زرشک دنبال کنید.

این گیاه با مقاومت بالا نسبت به کم آبی شناخته می شود اما در سه یا چهار سال ابتدای زندگی هر ۷ تا ۸ روز نیاز به آبیاری دارد.


.
.
.
.
. Www.RedGolden.ir


.

کاشت زرشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *