مطالب سایت

قطب تولید زعفران جهان | خرید زعفران عمده

قطب تولید زعفران

بزرگترین تولیدکننده یا همان قطب تولید زعفران کجاست؟

قطب تولید زعفران

ایران قطب تولید زعفران در جهان است، ایران به عنوان یکی از کشورهای با تولید بالای زعفران شناخته می‌شود و حدود 90٪ زعفران جهان را تأمین می‌کند. استان خراسان رضوی و استان خراسان جنوبی در ایران به عنوان مناطقی معروف هستند که زعفران با کیفیت و با ارزش تولید می‌کنند.

زعفران ایران به عنوان یکی از بهترین و با کیفیت ترین زعفران‌ها در جهان شناخته می‌شود و برای استفاده در طبخ و تهیه غذاهای مختلف، عطرسازی، و همچنین در صنایع دارویی استفاده می‌شود.

همچنین، علاوه بر ایران، کشورهایی دیگر نیز زعفران تولید می‌کنند. اسپانیا، کشور دیگری است که به عنوان یکی از تولیدکنندگان اصلی زعفران در جهان شناخته می‌شود. مناطقی مانند لامانچا و کاستیلیا در اسپانیا به عنوان مناطق معتبری برای تولید زعفران شناخته می‌شوند.

علاوه بر ایران و اسپانیا، کشورهایی دیگر نیز به مقدار کمتری زعفران تولید می‌کنند. برخی از این کشورها شامل آفریقای جنوبی، مراکش، یونان، ایتالیا، افغانستان و کشورهایی در منطقه کشمیر هستند. هر یک از این مناطق ممکن است شرایط اقلیمی و خاکی منحصر به فردی داشته باشند که تولید زعفران با کیفیت را تضمین می‌کند.

خرید زعفران عمده

زعفران ایران بالاترین استانداردهای بین المللی را دارد

با این حال، زعفران ایران به دلیل کیفیت بالا، عطر و طعم منحصر به فرد و استانداردهای بین‌المللی در تولید، به عنوان اصلی‌ترین و مطمئن‌ترین منبع زعفران در جهان شناخته می‌شود ، و زعفران اگر مدیریت اصولی روی آن لحاظ شود یکی از محصولات کشاورزی ارزآور مهم برای کشور ایران به حساب خواهد آمد.

با توجه به تولید بالای زعفران در ایران، این محصول به عنوان یکی از عوامل اقتصادی مهم کشور محسوب می‌شود و تأثیر قابل توجهی در اشتغال و درآمد مردم دارد. کشاورزی زعفران به عنوان یکی از فعالیت‌های کشاورزی مهم در مناطق مختلف ایران، به خصوص خطه زعفران خیز خراسان است که در بهبود وضعیت اقتصادی کشاورزان و بهبود شرایط زندگی آنها نقش موثری داشته است، البته اگر دست مافیای زعفران و دلالان از این محصول کوتاه شود و  کشاورز محصول خود را به قیمت واقعی بفروشد.

خرید عمده زعفران

 

ایران بزرگترین تولیدکننده زعفران با کیفیت دنیاست، اما داخل ایران ما از کجا زعفران با کیفیت در حجم بالا تهیه کنیم؟

همینطور که در بالا اشاره کردیم خراسان رضوی و خراسان جنوبی پیشگام در تولید زعفران در ایران هستند و برای خرید زعفران عمده باید با تولید کنندگان این استان ها و عمده فروشان آن ارتباط گرفت ، مجموعه طلای سرخ  شعبه مرکزی آن در قائنات (پایتخت مرغوب ترین زعفران) دنیا قرار دارد ، و شعبه دیگر آن در شهر مقدس مشهد (بازار سی نور )که به عنوان پخش کننده اصلی زعفران عمده دنیا شناخته شده است، و زعفران و زرشک مجموعه توسط کشاورزان بومی قائنات و خراسان تامین می شود ، اگر شما به دنبال تامین کننده عمده زعفران هستید طلای سرخ می تواند بهترین گزینه برای شما به حساب بیاید ، با بیش از 8 سال خدمت صادقانه در زمینه زعفران و زرشک جهت اطلاع از قیمت امروز کیلویی و مثقالی زعفران کلیک کنید.

به علاوه، زعفران به عنوان یک محصول ارزشمند در بازار جهانی معرفی شده و می‌تواند به عنوان منبع درآمد صادراتی برای کشور عمل کند. بازار جهانی زعفران در سال‌های اخیر نیز رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است و در کشورهای مختلف برای استفاده در صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی، داروسازی و محصولات دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مصرف زعفران به عنوان یک ماده طبیعی و دارای خواص ضد‌اکسیدانی و ضد‌بیماری است. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که مصرف زعفران می‌تواند به بهبود علائم افسردگی، بهبود عملکرد آنتی‌اکسیدانی بدن، کاهش علائم پیش‌زایمان زودرس، و حتی کاهش علائم بیماری‌های قلبی عروقی کمک کند.

همچنین، صنایع تبدیلی و بسته‌بندی زعفران نیز در کشور ایجاد شده‌اند که این امر بهبود رونق صنعت زعفران در ایران را نشان می‌دهد.

کاشت زعفران

زعفران به عنوان یکی از محصولات مهم کشاورزی در ایران، توجه بسیاری از سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی را به خود جلب کرده است. این سازمان‌ها و ارگان‌ها سعی دارند با ارائه آموزش‌های فنی، ترویج کشت بهینه زعفران، تحقیقات و توسعه در زمینه بهبود روش‌های کاشت و برداشت زعفران، تسهیلات مالی و حمایت‌های دیگر، کشاورزان را در تولید بهتر و با کیفیت‌ترین زعفران حمایت کنند.

همچنین، سازمانهای بین‌المللی نیز به منظور حمایت از تولید زعفران در ایران، همکاری‌های فنی و مالی را با ایران برای ارتقاء کیفیت و استانداردهای تولید زعفران انجام می‌دهند.

از جمله سازمان‌ها و ارگان‌هایی که در زمینه تولید زعفران در ایران فعالیت می‌کنند، می‌توان به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (آرمیت)، سازمان جهاد کشاورزی و سازمان صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد.

به طور کلی، تولیدکنندگان زعفران در ایران با استفاده از تجربه‌های چندین قرنه در کشت و برداشت زعفران، بهبود روش‌ها و فناوری‌های کاشت و برداشت زعفران را به کار می‌برند و تلاش می‌کنند تا زعفران با کیفیت بالا و قدرت رقابتی جهانی را تولید کنند.

رقبای اصلی ایران در تولید زعفران

علاوه بر ایران، برخی کشورهای دیگر نیز زعفران تولید می‌کنند، اما تولید زعفران در این کشورها به مقدار کمتری نسبت به ایران است و ایران همچنان به عنوان تولیدکننده اصلی زعفران در جهان محسوب می‌شود. برخی از کشورهایی که تولید زعفران دارند عبارتند از:

 1. اسپانیا: اسپانیا یکی از کشورهای تولیدکننده زعفران است و زعفرانی با کیفیت تولید می‌کند. منطقه لامانچا در اسپانیا به عنوان منطقه‌ای مشهور برای تولید زعفران شناخته می‌شود.
 2. کشمیر: منطقه کشمیر در هند و پاکستان نیز یکی از مناطق تولید زعفران است.
 3. یونان: یونان نیز تولیدکننده زعفران است و در شمال کشور، به ویژه در مناطقی مانند کوزانی و سافو، کشت زعفران رواج دارد.
 4. مراکش: مراکش نیز یکی از تولیدکنندگان معروف زعفران در جهان است. زعفران مراکش  در صنایع غذایی و آرایشی استفاده می‌شود.
 5. ایتالیا: ایتالیا همچنین تولیدکننده زعفران است و در مناطقی مانند آبروزو و ساردینیا کشت زعفران انجام می‌شود.

در کنار ایران و کشورهایی که در بالا ذکر شد، تولید زعفران در برخی دیگر از کشورها نیز انجام می‌شود، اگرچه به مقدار کمتری نسبت به کشورهای اصلی تولیدکننده.

سایر کشورهای تولید کننده زعفران

 1. آفریقای جنوبی: در برخی مناطق آفریقای جنوبی نیز کشت و تولید زعفران انجام می‌شود، به خصوص در استان‌های مپومالانگا و لیمپوپو در کشور.
 2. افغانستان: افغانستان یکی از کشورهای تولیدکننده زعفران است و زعفران با کیفیتی تولید می‌کند. منطقه هرات در این کشور به عنوان منطقه مهمی در تولید زعفران شناخته می‌شود.
 3. ترکیه: در ترکیه نیز کشت زعفران به صورت محدود انجام می‌شود و زعفران ترکیه معروف است.
 4. کشورهای شرقی مانند چین و ازبکستان نیز به طور محدود زعفران تولید می‌کنند.

تمام این کشور ها را نام بردیم تا به این نتیجه برسیم اگرچه کشور های زیادی در این عرصه ورود کرده اند اما ایران به عنوان تولیدکننده اصلی و بزرگ  و با کیفیت ترین زعفران در جهان شناخته می‌شود ، اما متاسفانه به خاطر تحریم ها و مشکلات پیش روی تاجران و صادرکننده گان زعفران اغلب به صورت خام فروشی از ایران خارج و با نام کشور های دیگر چون اسپانیا و افغانستان و …  وارد بازار جهانی می شوند.

مشکلات پیش روی طلای سرخ ایران

با توجه به شرایط محیطی، خاک، آب و اقلیم، به همراه تجربه‌های قدمتی در کشت و برداشت زعفران، ایران را به یکی از بهترین مناطق جهان برای تولید زعفران تبدیل کرده است. علاوه بر این، دانش و تخصص مردم ایران در زمینه زعفران، به عنوان نتیجه‌ای از قرن‌ها تجربه، به تولید زعفران با کیفیت بالا کمک کرده است.

استان خراسان رضوی و استان خراسان جنوبی  و خراسان شمالی در ایران به عنوان مناطقی شناخته می‌شوند که زعفران با کیفیت و با ارزش تولید می‌کنند. همچنین، استان‌هایی مانند اصفهان ، کرمان ، همدان ،کردستان و …  به تولید زعفران مشغول هستند هستند.

زعفران ایران به عنوان یکی از بهترین و باکیفیت‌ترین زعفران‌ها در جهان شناخته می‌شود و در صنایع مختلف از جمله غذایی، آرایشی و بهداشتی و داروسازی استفاده می‌شود. کیفیت بالا، طعم و عطر ممتاز، رنگ زرد زیبا و قیمت نسبتاً پایین از جمله عواملی هستند که زعفران ایران را مورد تقدیر قرار داده‌اند.

بیشترین تولید زعفران ایران را تربت حیدریه و با کیفیت ترین زعفران ایران را شهرستان قائنات دارد.

برای مشاهده محصولات زعفران کیلویی سایت طلای سرخ روی خرید زعفران کلیک کنید.

یک فکر در مورد “قطب تولید زعفران جهان | خرید زعفران عمده

 1. سجاد عباسنژاد گفت:

  به امید روزی که زعفران ایران جایگاه واقعی خودشو پیدا کند و سود اصلی این طلای سرخ به دست کشاورزان و تولییدکنندگان برسد.

  1. مدیر طلای سرخ گفت:

   سلام ، به امید خدا و همت مسئولین زعفران ایران به جایگاه واقعی خودش خواهد رسید.

 2. اکبر گلمحمدی گفت:

  فاروج و خراسان شمالی امسال بیشترین تولید زعفران ایران را داشت.

  1. مدیر طلای سرخ گفت:

   سلام در سال 1401 فاروج از استان خراسان شمالی افزایش تولید چشمگیری داشت اما تربت حیدریه و مه ولات بیشترین تولید ایران و جهان را به خود اختصاص دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *